przycisk-klub2.jpg przycisk-akademia2.jpg przycisk-biznes2.jpg

O NAS

o_nas.jpg

MKS Miedź Legnica SA

Klub sportowy założony 28 lipca 1971 roku w Legnicy na bazie istniejącego wcześniej wielosekcyjnego MZKS Legnica. Drużyna seniorów z powodzeniem występuje w I lidze i rywalizuje w Pucharze Polski, a ponadto w klubie szkoli się młodzież w 10 zespołach skupionych w Akademii Piłkarskiej Miedzi. Klub jest wiodącą siłą sportową w blisko 100-tysięcznej Legnicy i korzysta ze zmodernizowanego Stadionu Miejskiego im. Orła Białego (pojemność: 6 tys. miejsc siedzących; oświetlenie: 2000 lux), którego standard jest systematycznie podnoszony. Frekwencja na trybunach na meczach Miedzi waha się od 2 tys. do 5,5 tys. widzów. W herbie Miedzi występuje lew, a barwy klubu to kolory: zielony, niebieski i czerwony. W meczach domowych Miedź występuje w strojach niebieskich.

Historia

Na swój największy sukces klub pracował ponad 20 lat. W 1992 roku Miedź na stadionie Legii w Warszawie pokonała w finale rozgrywek o Puchar Polski Górnika Zabrze w rzutach karnych i sięgnęła po krajowe trofeum, które okazało się przepustką do rozgrywek europejskich. Sukces był tym większy, że legniczanie zdobyli krajowy Puchar będąc zespołem z drugiego poziomu rozgrywkowego, a po drodze do finału eliminując znacznie silniejszych rywali. W nagrodę za zwycięstwo Miedź wystąpiła w 1/16 finału Pucharu Zdobywców Pucharów, mierząc się ze słynnym AS Monako, którego trenerem był wówczas Francuz Arsene Wenger, a w wyjściowym składzie grali m.in. mistrz świata i Europy z drużyną Niemiec, napastnik Jurgen Klinsmann czy mistrz świata z drużyną Francji, pomocnik Youri Djorkaeff. W pierwszym meczu przed własną publicznością Miedź uległa rywalom 0:1, by w rewanżu we Francji zremisować z faworyzowanym rywalem 0:0. W olejnych latach celem klubu był awans do najwyższej, krajowej klasy rozgrywkowej, ale nie udało się go zrealizować. Klub natomiast zaczął podupadać i z czasem – w roku 2010 – stanął na skraju bankructwa.

Czasy obecne

Po 40 latach działalności, na przełomie których piłkarski zespół Miedzi występował w różnych szczeblach rozgrywek – od czwartego do drugiego poziomu, w 2011 roku rozpoczął się nowy okres w historii Miedzi. Dzięki zaangażowaniu biznesmena Andrzeja Dadełło i prowadzonej przez niego międzynarodowej Grupy Kapitałowej DSA miejsce ASPN Miedź zajęła nowa spółka akcyjna pod nazwą Miejski Klub Sportowy Miedź Legnica S.A. Biznesowy model zarządzania klubem, wdrożony w Miedzi, już po roku działalności zapewnił pierwsze sukcesy sportowe i organizacyjne. Klub spłacił wszystkie długi, znacznie zwiększył frekwencję na trybunach stadionu w Legnicy podczas meczów domowych, a w czerwcu 2012 roku zwyciężył w rozgrywkach II ligi i awansował do I ligi. Pierwszy rok spędzony na zapleczu ekstraklasy potwierdził, że w parze z szybkim rozwojem sportowym idzie także rozwój organizacyjny spółki.  W rocznej ocenie dokonanej przez Polski Związek Piłki Nożnej w zakresie organizacji, infrastruktury i bezpieczeństwa widowisk sportowych, Miedź została wyróżniona aż w 12 obszarach (na 17 ocenianych).

Akademia Miedzi

Co ważne, w tym samym czasie klub rozpoczął wdrażanie kolejnego, dużego projektu pod nazwą Piłkarska Akademia Miedzi Legnica, za który odpowiedzialny jest były znakomity piłkarz, a obecnie trener Janusz Kudyba. Akademia szkoli blisko 300 dzieci, głównie z terenu Legnicy oraz Województwa Dolnośląskiego, a jesienią 2013 roku najstarsza rocznikowo grupa Akademii rywalizuje w Centralnej Lidze Juniorów, wśród najlepszych drużyn młodzieżowych w kraju. Akademia Miedzi doczekała się już kilku reprezentantów kraju w kategoriach młodzieżowych oraz kilkudziesięciu zawodników powołanych do reprezentacji Dolnego Śląska. Obecnie w swoich szeregach ma m.in. medalistę mistrzostw Europy U-17. Zawodnicy Akademii podnoszą swoje umiejętności dzięki współpracy z wykwalifikowaną kadrą trenerską, a o ich zdrowie da sztab medyczny na czele z lekarze ortopedą oraz fizjoterapeutą i masażystą. Korzystają także z wszechstronnego kompleksu boisk sportowych oraz odnowy biologicznej.

Miedź dla Legnicy

Nadrzędną misją Miedzi jest integrowanie lokalnego środowiska wokół klubu. Realizacja tego zadania poparta jest przez wiele działań i inicjatyw społecznych, w które klub angażuje znanych piłkarzy i trenerów. Dzięki współpracy z podmiotami zewnętrzni udało się sprawnie przeprowadzić liczne akcje edukacyjne, skierowane do lokalnej społeczności, a w szczególności do dzieci i młodzieży, jak „Kibicuję z klasą”, czy „Bezpieczna droga do szkoły i na stadion”. Lokalni przedsiębiorcy współpracują w Klubie Biznesu Miedzi.

  2:4

odra-miedz.png

18.08.2017,
godz.20.00
Nice 1 Liga
Legnica

 miedz_lca_vs_zaglebie_sosnowiec.png
 
Kup bilet na Miedź
Sklep Miedzi Legnica SA

"W Opolu kibice świetnie nas wspierali i w piątek również liczymy na taki doping. Obyśmy takie wsparcie mieli cały czas, bo to pomaga zawodnikom".

Dominik Nowak, trener Miedzi

 
 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.